Babler

Tietoa mainostajalle › Tietosuojaseloste ›

TÄYDELLINEN KESÄPÄIVÄ

vihreasatalossa8

puhelinkuva

vihreassatalossa1

vihreassatalossa2

vihreassatalossa3

vihreassatalossa4

vihreassatalossa5

vihreassatalossa6

vihreassatalossa7

puhelinkuva2

puhelinkuva4

vihreassatalossa9

puhelinkuva3

vihreassatalossa11

tarjoiluvati
Sain kunnian viettää aurinkoisen päivän, sinitaivaisen illan ja linnunlauluisen yön Vihreässä talossa viime viikonloppuna oikeassa laatuseurassa. Ihana Annika oli kutsunut liudan bloggaajanaisia  viettämään kesäjuhlia talolleen. Ja tuo talohan olikin aivan ihana, täydellisine väreineen ja pienine yksityiskohtineen. Oi, sanon minä, niin nätisti ja nätiksi ja minun makuuni laitettu talo, oijettä!

Päivään kuului loistavan seuran lisäksi hyvää ruokaa (Riikan Urbaanissa lusikassa ohje älyhyvään pinkkiin salaattiin!), limonaatia ja vähän viintä, hersyviä naurunremakoita, kaksi pientä koiraa, arvontoja, Bingo!, pihakeittiössä tiskaamista (aijai, ihanaa!), vastasyntyneen vauvan pienoiset varpaat, mustassa saunassa niin pehmeissä löylyissä saunomista ja saunalauluja (että voi että!), yllätyksiä yllätysten perään (Annika oli saanut juhliin sen sortin yhteistyökumppanit, että se oli kuulkaas joulu tuo viime lauantai!) ja kesäyössä räsymattojen päällä istuskellen vanhojen vinyylien kuuntelua. Ja unet Hanna-Riikan vieressä mariannekarkkilakanoissa. Täydellistä.

Siellä saunassa istuskellessa pohdittiin sitä, että miten sitä odottaakin koko pitkän talven juuri sitä, tuota hetkeä kun on tämä ihana kesä. Pikkiriikkisen hämäriä kesäiltoja, niitä, kun istutaan pihalla ihmisten kanssa, joiden seurassa on hyvä olla ja pian pitääkin jo ottaa viltti vielä harteille, mutta ilma ei siltikään ole kylmä. Vähän vain suomalaisen kesäöisen kostea ja vilpakka. On ollut ihana kesäpäivä, ihoa vähän kuumottaa auringon jäljiltä, varpaita kipristää kuumat löylyt, kun on juuri kävellyt paljain varpain pitkin märkää nurmikkoa. Linnut laulaa lirkuttaa, jossain kaukana kukkuu käki. Luonto on aivan vihreä ja sääsket inisee. Sitten siinä saunan portailla vilvoitellessa pyyhkeeseen kääriytyneenä minusta tuntui, että meinasi sydän pakahtua. Oi, oi kesä ja oi ystävät ja oi, siis super-oi tuollaisille kesäjuhlille! Mikä onni onkaan ollut saada tutustua noihin naisiin, paras kiitos bloggaamisesta ikinä!

Sata sydäntä ihanille naisille ja peukkuja niiden upeille blogeille ja superkiitos Annikalle! Lisää upeita kuvia ja tunnelmaa juhlista löytyy ainakin Annikan, Hanna-RiikanJohannanKaisan, Marian, Pinjan, Riikan, Tiinakaisan blogeista.

(kuvat ovat omasta kamerasta ja puhelimesta, paitsi tämän onnellisen arvontavoittajan palkintonsa, Arabian Piilopaikka-tarjoiluvadin, kanssa kuvasi Riikka)

///

Last weekend I was honored to spend a sunny day, an evening with a blue sky, and a night filled with singing of the birds in the Green House, in a real quality company. Wonderful Annika had invited a whole bunch of blogger women there to attend her summer party. And the house was just so wonderful, with its perfect colors and small details. Oh, I have to say it was just so pretty and my kind of house, oh my!

The day consisted of wonderful people and good food ( From Riikka’s “Urbaani Lusikka” you’ll find a recipe for wonderful pink salad), of lemonade and some wine, of bursts of laughter, of two little dogs, of Bingo, of doing the dishes in a outdoor kitchen (it was splendid!), of tiny toes of a newborn, of a black sauna with soft heat and sauna songs (oh my!), of surprises after surprises (Annika had managed to get some sort of sponsors for the party, so I’ll tell you, last Saturday was like Christmas Eve) and of a summer night where we sat on rag rugs and listened to old vinyls. And I got to sleep next to Hanna-Riikka, in sheets colored with red and white -stripes. Perfection.

While we were sitting in the sauna, we started pondering how during the long winter you wait exactly that moment when the wonderful summer arrives. A little bit of dusky summer nights, when you sit outside with your favorite people and you have to have a blanket on your shoulders, even though it’s not cold. Just a little bit of chilly and damp, typical for finnish summer nights. It has been a wonderful summer day, you still feel the heat of the sun on your skin, the heat of the sauna makes your toes tingle, as you have just walked across the damp lawn. Birds sing, and you’ll hear the cuckoo somewhere far. Nature is all green and the mosquitoes are making noise. There, sitting on the bench outside the sauna, wrapped up in a towel, I felt like my heart was about to burst. Oh summer and friends oh, I mean a super-oh for summer parties like that!

Hundreds of kisses to those lovely ladies, thumbs up for their blogs and a huge thanks to Annika! You’ll find more pictures and glimpses of the atmosphere from the parties from Annika’s, Hanna-Riikka’s, Johanna’s, Kaisa’s, Maria’s, Pinja’s, Riikka’s and Tiinakaisa’s blog.

(These pictures are from my own camera and phone, except the picture of a happy lottery winner with her price was taken by Riikka)

7 Comments

  1. Reply
    Kaardemumma

    Hah, tunnistin paikan tuosta yhdestä uudesta kukkatapetista, ennen kuin kuin tekstin :). Täydellisiä kesämaistiaisia olette näköjään saaneet – kyllä juuri nuo mainitsemasi asiat on niitä mitä sitä pitkän talven kaipaa. Osasit ihanasti ynnätä ne ja fiiliksiin pääsi hyvin mukaan. Iloista kesää siihen melko lähelle :) t: naapurikunnan tyttö

  2. Reply
    Haltiakummi

    Oih, onpas teillä ollut tosi ihanat juhlat! Jossain näinkin linkin tuonne Vihreän talon sivuille, missä olien juhlien valmisteluista – mahtavaa että joku viitsii järjestää jotain noin hienoa! :) Ja ihania lahjojakin taisitte saada, hyvän ruuan ja mainion seuran lisäksi, hykerryttävää! Tosi kauniita kuvia olet ottanut kauniista Vihreästä talosta, mutta kyllä tuo Riikan ottama kuva on hymyillyttävin ja onnellisin! :) Wau!

Leave Your Comment