Ensin lankaa jäi viltistä yli sen verran, että aloin tekemään neuletakkia. Takin edetessä lankoja jäi yli, joten päätin hyödyntää jämät ja ostaa lisäksi pari kerää herkkuvärejä ja tehdä sukat, kaveriksi niille vanhoille. Nyt näistä sukista jäi vielä pienen pieniä pätkiä kaikkia värejä ja niistä teen pipon! On sitte kaikki sävysävyyn justiisa eikä melekeen. Mutta että nämä sukat, voi vitsit, ne on ihanat! Tykkään ihan hirveesti, ja ovat just samanlaiset pitkät lörttövartiset kuin ne kaverinsakin ja näyttää hauskalle kenkienkin kanssa.
SUNNUNTAIN SÖPÖIMMÄT SUKAT

Tosi ihanat sukat, hienot värit yhdessä!!
Kiitti! Mää tykkään kans :)
Hei, anteeksi, en osaa surffailla täällä blogissa… Onko näihin sukkiin ohje jossain?
On söpöt! Ihanan tanskalaiset.
Totta, tanskuutta on havaittavissa nyt kun sen sanoit. Mun jokainen vaatekappaleenikin taitaa olla tanskalaista disainia…
Tositosi ihanat on! Ja varmasti myös valmistumassa olevat takki ja pipo, kun värit on noin herkulliset!
On! Ja kiitos! Takki tulee näytille myöhemmin! :)
Ihanat sukat! Tykkään itsekkin ihan ylipaljon pitkävartisista sukista, pitäisi kokeilla tuota kuviotakin, on niin nätti! =)
Kuvio on kyllä ihana! Piirsin aluksi kaksi erilaista kuviota, ja päätin jo tehdä sen toisen, mutta kässäkerhokaverit kaikki ehdotti tuota, niin päädyin sitten tuohon ja ei kyllä harmita! :)
Noniinpä on söpöt sukat, tosi kivat! Väritkin on just eikä melkeen. Tulee mieleen Donna Wilson jotenki.
Kiitti! Juu, niinpäs onkin! :)
Herkulliset värit! Ihan tiinamaiset sukat :)
Totta! :)
Oi miten kauniit! Kuvio on ihana ja värit. On myös hauskaa katsella niitä väriyhdistelmiä, joita muut kokoavat. En usko että olisin koskaan itse tajunnut yhdistää tuollaisia värejä samaan sukkaan ja silti olen ihan rakastunut lopputulokseen.
:) Määkään en ehkä olis osannut valita just näitä värejä jos olisin kertarysäyksellä ne ottanut. Jämien päälle valitut kolme väriä passasivat kaupassa niin nätisti yhteen, että ne valitsin ihan vaan siks. :)
Ihanat sukat!
Niin on :)
Jaahas, mun on kait aikas pakko saada samanlaiset. Söpöt ku mitkä!
Siitä vaan äkkiä lankaa puikolle ja menoks! :)
noi sukat on niin ihanat, että iik. iik!
Määki oon iikitelly lähes jokaisen värin jälkeen! Hävetti melkein kässäkerhossa, ku hehkututti niin, ku olin onnessani neuloesani :)
No voi hyvän tähen ne on justiinsa niiiiin ihanat! Mä kans <3
Niinpä! Ja passaa muuten sun tekemiin vanttuisiin älyhyvin!
Oi kuinka suloiset sukat, aivan ihanat ja mitkä värit! Olet aika taituri!
Kiitti, on ihanaa olla taituri! :)
tuli kyllä hurjan ihanat! ps. katoitko niitä kaunareita? :)
No enhän mää ehtinyt, kun nää valmistu niin pian. Keskiviikkona alotin niin olis pitäny muistaa jo loppuviikosta! :D Mutta lupaan kattoa ne jalassa ainaki vilauksen…
Ihanat värit todellakin. Ei tosin tulisi itselleni mieleen yhdistää tuollaisia. Jännä miten värimaailmat ovat niin yksilöllisiä.
On aikas mahtavaa, että meitä on niin monenlaisia ja makuja kans. :)
Ihanat sukat!
:)
Apua miten kauniit sukat! Värit on niin kohdillaan että!
:) …arvaas huusinko kans apua aamulla, kun kävelin keittiöön, ja uusi ihana sukka tarttui keittiön ovensuussa ilmeisesti listasta pikkuisen törröttäneeseen naulaan? Kyllä! Vedin sukan voimalla niin kovasti, että koko lista meni säpäleiksi (tää on vanha talo, tämmöstä voi sattua) ja sukkaan tuli kamala lankalenkki! Meinasi tulla itku :)
O-ouu… :D Onneksi kyse oli sukan pohjasta, eikä ehkä näy päällepän? Mut tiedän ton tunteen, kun juuri valmistunut ihanuus kohtaa melkeinpä tuhonsa. Tein nimittäin lähiaikoina valkoisen maton vessaamme, virkkaamalla. Rakas 4-v. poikamme oksensi matolle kun se oli ollut lattialla noin kaksi päivää. :S Että näin meillä, sitä lapsiperheen arkea! :D
Ihanat sukat. Näistä tulee mieleen jotenkin jäätelöpallot! :)
Ihana mielleyhtymä! :)
These are beautiful. I love the pattern. I don't speak or read a word of Finnish (?) and I'm not sure if you speak/read English, but I'd love to know the pattern for this? Your blog is beautiful. I love your chevron knitted blanket!
Thank you Linda! I can also write in english, if needed. :) The pattern for these socks is only in my head, but you can see something from the pictures, if you want to do something like this. :)
Tosi kauniit sukat! Sulla on kyllä todellakin taito yhdistellä värejä!
Kiitos! :)
…nää sukat kyllä kolahti…oon jo harkinnu et voisinko tehä samanlaiset? sitten ois yks juttu! …tiedän kyllä et sullakin puuhaa riittää ja ideoita omasta takaa, mutta…kuiteskin pitäishän pienellä hymykuoppaisella pojalla olla auto – matto, (onko vielä?) voisinko haastaa sut ompelemaan omanlaistasi –mie oon muutaman tehny niin aattelin et sieki tekisit varmasti ihanan….kurkkaa mun blogista mun tekemät jos innostut asiasta!…se uudempi on nyt tammikuun jutuissa:D mukavaa pakkaspäivää Tampereeeeelle!
Juu, siitä vaa hommiin! Mulla on tuon automaton kanssa kyllä suunnitelma ollut… nimittäin jo vuonna 2008 (http://tillim.vuodatus.net/blog/category/haaveilumatto), mutta puusta pitemmälle en oo vielä päässy. Nyt kyllä oon jo suunnitellut, että poikanen voisi saada omansa. Eiköhän jossain vaiheessa! Kiitos haasteesta, otan sen vastaan! Tekemäsi matto oli hieno! Ja kiitti, pakkaspäivä oli kaunis ja kirpsakka!
juu…jotkut asiat ottaa aikansa…jotkut taas tapahtuu heti "lampun sytyttyä"! jään odottelemaan…ja hei toi sun sukka resepti onnnn niiiiin hyvä….tänään aloitan sukat!…ja uusin pipokin on niin sulo!…jään odottelemaan mattoasi – mut ei paineita!
ihan mielettömän hienot! en ole erityisen innoissani villasukkien neulomisesta, mutta näiden näkeminen sai kyllä suunnittelemaan sellaistakin!
Lovely socks! I went home and started making mittens with the pattern! Thank you!
http://www.flickr.com/photos/batixa/6796383385/
Kauniit on sukat! Väritys ja kuviointi aivan mahtava, ja innostuin tekemään itsellekin samanmoiset sukat. Kiitoksia sinulle inspiraatiosta :) (http://www.ravelry.com/projects/Inka/muita-ihania–socks)
These socks are so beautiful! I've only just started knitting socks, but I really want to make some just like this after a bit more practice! Love your blog!
I don't understand a word of what you write but I love the socks and you take lovely pictures! <3
just found this on Pinterest: gorgeous!
Hello
i have a question about the scallop motif
did you made as for your hat here http://muitaihania.blogspot.fi/2012/10/super-easy-fall-hat.html or is it différent ?
Thanks a lot !
It's a bit different, I think… All there cloudy patterns are just from my mind on that moment I'm doing it, so they might be different with each others. :)
Ihanat sukat!:) Löytyisikö ohjetta vielä niin innostuisin ehkä itsekin taiteilemaan varpaidenlämmittimiä?
Kiitos! :) Sukkiin ei valitettavasti ole valmista ohjetta saataville :)